T.C. Karaatlı Belediye Başkanlığı
Karaatlı Şehit Şahin Yılmaz İlkokulu 2-C sınıfı Pandemi Döneminde Aileleriyle Eğlenceli Tariflerle Sağlıklı beslenip evlerini küçük bir sebze bahçesine çeviriyorlar
25.3.2021 18:28:33

                                                                                                                                                                                                

                                                                                                                                                                                               

Karaatlı Şehit Şahin Yılmaz İlkokulu 2-C sınıfı Pandemi Döneminde Aileleriyle Eğlenceli Tariflerle Sağlıklı beslenip evlerini küçük bir sebze bahçesine çeviriyorlar

 

 

      Niğde merkez Karaatlı Şehit Şahin Yılmaz ilkokulu sınıf öğretmeni Zeynep Demiray Portekiz-Türkiye kurucu ortaklı ‘Healthy and fun recipes - Reuse and plant’ isimli e –Twinning projesine katıldı.

     Ulusal ve Avrupa düzeyinde uygulanan e-Twinning projesi kapsamında projedeki 3-10 yaş aralığındaki her çocuk, kendi ülkesine veya yaratıcılığına özgü tarifleri kullanarak aileyle birlikte sağlıklı ve çekici bir tarifler hazırlayacaklar. Sağlıkla beslendikten sonra evlerini  bir sebze bahçesine dönüştürmek için bir veya daha fazla yiyeceğin artıklarını kullanarak çimlenme sürecini gözlemleyecekler.

 

             Sağlıklı beslenme için farkındalık yaratma, bu amaçla sağlıklı yemek tariflerini paylaşma, tükettikleri gıdanın kökenini anlama, aile içi dayanışma amacıyla başlatılan proje 10 ‘u Türk, 2 Portekiz,1 Romanya,1 İtalya, 1 Hırvatstan,1 İspanya olmak üzere 16 üyenin olduğunu belirtti.Bu kapsamda öğrenciler farklı ülkelerdeki ,farklı şehirlerdeki çocukları tanıma fırsatı buluyorlar.

   

  Proje kapsamında her ay farklı etkinlikler olup, dünyada kutlanan belirli gün ve haftalarla ilgili etkinlikler yapılıyor. Mart ayı içinde Dünya Glokom Haftası, Dünya Tuza Farkındalık Haftası, Dünya Su günü ile ilgili etkinlikler yapılarak, bilgilendirme broşürleri hazırlayıp dağıttığını belirten Zeynep Demiray, böylelikle ailelerede bu konularda farkındalık yarattığını söyledi. Tüm bu yapılan etkinlikler WEB2 araçlarıyla desteklenerek kalıcı öğrenmelerin sağlandığını belirtti.

 

  Pandemi döneminde evde çocuklarıyla kaliteli vakit geçirmek için , ailece yapılacak sportif faaliyetler, çocukların sosyal ve kişsel gelişimi için beraber yapılacak faaliyetler,evde drama, matematik gelişimi,evde ailesiyle birlikte araştırma yapma, kitap okuma, eğlenceli yiyecekler hazırlama, bitki yetiştirme gibi etkinlikler hazırlanmıştır. Bu sayede aile içi iletişimin ve dayanışmanın yanında öğretmen veli işbirliğide artması planlanmıştır.

 

  Mart ayında başlayan ve 1 Haziranda sona erecek projenin sonunda ortak okullardaki öğrencilerin hazırladıkları etkinliklerin sanal dergi , sanal sergi oluşturarak  Diğer okullardan çocuklara paylaşılması ve öğretmenler arasında işbirliğine dayalı çalışmayı teşvik etmesi amaçlanmıştır.

       Zeynep Demiray, Karaatlı Kasabası belediye Başkanı sayın Emin YILMAZ Bey’e ve Karaatlı Kasabasında bulunan resmi kurumlara projesini tanıttığını belirterek herkesten tam destek aldığını söyledi.

 
 

E-Mail Aboneliği
Gelişen ürün özellikleri ve teknolojiden haberdar olmak için E-postanızı girerek kayıt olun

Misyonumuz
İletişim
Adres : Karaatlı Kasabası Niğde
Mobil :
Telefon :0388 251 51 48
Faks :0388 251 54 04
E-Mail :karaatlibelediyesi@hotmail.com
Sosyal Medya